Standardy W3C - co to? Po co? Dlaczego?

UWAGA! TO JEST ARTYKUŁ PREHISTORYCZNY!
Ten artykuł powstał w 2007 roku.

Kto stworzył standardy W3C?


Twórcą standardów jest Konsorcjum WWW - w skrócie W3C. Założycielem konsorcjum jest wynalazca WWW, czyli Tim Berners Lee. To on wymyślił strony internetowe czyli hipertekst.
Oczywiście na pierwszych stronach internetowych nie było nic poza tekstem, ale fakt ten szybko uległ zmianie. Ponieważ wielu programistów tworzyło strony niepoprawnie, źle wyświetlające się w różnych przeglądarkach, powstało konsorcjum, by powstrzymać ten proces i czuwać nad rozwojem sieci interaktywnej od samego jej początku.

Dzisiaj niestety wielu webmasterów nie ma pojęcia o istnieniu konsorcjum. W szczególności dotyczy to tych, którzy tworzą strony z "doskoku". Niewielu też wie, że konsorcjum skupia ponad 360 największych firm tworzących strony internetowe i aplikacje sieciowe. Praktycznie nikt nie wie, że firma Microsoft również znajduje się wśród nich i dodatkowo ma bardzo duży wkład w jej rozwój. Oczywiście wpadki z Internet Explorerem mogłyby świadczyć swojego czasu, iż Microsoft jest wręcz przeciwieństwem W3C, ale w ostatnich miesiącach wyszła nowa stabilna wersja Internet Explorer 7, która jakby na to nie spojrzeć, jest nawet dobra.

Ale nie o Microsofcie mówimy w tym momencie. Oprócz niego, do rozwoju W3C przyczyniają się jeszcze inne giganty takie jak: "Yahoo!, Inc.", "Cisco Systems", "HP", "IBM Corporation", "Intel Corporation", "Motorola, Inc.", "Mozilla Foundation", "Nokia", "Opera Software", "Samsung Electronics Co., Ltd.", "Toshiba Corporation" a nawet "Walt Disney Internet Group". Oprócz firm w programie uczestniczy bardzo wiele znanych uczelni.

Pełny spis firm, korporacji oraz uczelni dostępny jest pod tym linkiem.

Czym zajmuje się konsorcjum W3C?


Konsorcjum zajmuje się przede wszystkim dbaniem o prawidłowy rozwój sieci. Opracowuje standardy tworzenia protokołów http, standardy tworzenia stron w języku HTML, XHTML, standardy CSS, XML, DOM oraz wiele innych.

W3C oferuje webmasterom bezpłatne walidatory HTML oraz CSS. Zwalidowane strony mogą umieścić znaczek organizacji W3C, oznajmiający wszem i wobec, że strona jest zgodna ze standardami.

Oprócz powyższych W3C jest twórcą darmowej przeglądarki "Amaya".

Oczywiście konsorcjum to zajmuje się wieloma innymi sprawami związanymi z rozwojem sieci takimi jak np. dbanie o prawa autorskie.

Wszelkie szczegółowe informacje na temat konsorcjum możecie Państwo znaleźć po adresem: www.w3.org/Consortium

Kilka rzeczy natemat typów HTML i walidacji


Rozróżniamy 2 typy języków HTML - język HTML oraz XHTML. Czym się różnią? Otóż istnieje kilka rzeczy.

Pierwsza, bardzo ważna, to taka, że aby dokument był XHTML musi być całkowicie zgodny ze składnią XML natomiast HTML nie koniecznie. Dlatego np. XHTML jest lepiej czytany od HTML przez telefony komórkowe czy narzędzia do edycji XML.

Dokumenty XHTML mogą zawierać skrypty i aplety, które bazują na języku DOM (Document Object Model) zgodnym z HTML jak i XHTML.

W języku XML stosunkowo łatwo można wprowadzać nowe elementy i atrybuty. Rodzina języków XHTML została zaprojektowana tak, aby przystosować te rozszerzenia do modułów XHTML. Moduły te pozwalają tworzyć kombinacje istniejących i nowych cech podczas budowania serwisów oraz projektowania nowych przeglądarek.

Jednym słowem XHTML to bardziej restrykcyjna wersja HTML ale przynosząca więcej możliwości w modyfikacji oraz rozwoju.

Walidacja zarówno HTML jak i XHTML dzieli się na 2 rodzaje - strict oraz transitional. Strict jest to walidacja sztywna, najbardziej restrykcyjna, czyli taka, która przestrzega wszystkich najnowszych standardów.

Transitional to tak zwana walidacja przejściowa, która jest bardziej pobłażliwa i dopuszcza niektóre "niezgodne" bądź przestarzałe formy HTML czy XHTML.

Zatem w kolejności od najbardziej ulgowej do najbardziej restrykcyjnej mamy w uproszczeniu typy walidacji: HTML transitional, HTML strict, XHTML transitional i na końcu XHTML strict.

Która jest najlepsza? Według mnie powinno się zawsze dążyć do strony zgodnej ze standardami najbardziej restrykcyjnymi czyli w tym przypadku XHTML strict. Strony stworzone w tym standardzie powinny być najbardziej doceniane, gdyż stworzenie takiej strony jest bardziej pracochłonne.

Co dają standardy


Po pierwsze mamy pewność, że strona będzie się wyświetlać poprawnie na każdej przeglądarce.

Następnie korzystanie ze standardów jest bardzo dużym udogodnieniem dla osób niepełnosprawnych. Dzięki tym standardom, specjalne ustawienia przeglądarek osób niepełnosprawnych będą praktycznie zawsze działać poprawnie.

Kolejną korzyścią jest prestiż. W przeciwieństwie do wielu "webmasterów", wśród internautów zwiększa się świadomość istnienia standardów W3C. Strona, która jest zgodna ze standardami W3C jest postrzegana jako strona firmy, która dba o najdrobniejsze detale, która dba o swoich klientów.

Kolejnym atutem, choć wielu webmasterów nie zgodzi się ze mną, jest lepsze postrzeganie strony przez Google. Jest to temat na oddzielny artykuł. Teorii na ten temat jest tak wiele jak wielu jest webmasterów, ja przedstawię swoją w oddzielnym artykule. Gdy tylko go sporządzę, zostanie on opublikowany na naszej stronie.

Coraz więcej firm, również tych dużych, nie boi się umieszczać ikon poświadczających zgodność strony ze standardami W3C, co zobowiązuje ich do ciągłego nadzoru czy rzeczywiście strona jest zgodna i oczywiście generuje to koszta, ale firmy zdają sobie sprawę że jest to prestiż i że warto.




Nasi wybrani Klienci dla których pracowaliśmy

Doświadczenie i profesjonalizm sprawia, że pracujemy zarówno dla największych jak dla najmniejszych.